Hranice tří zemí na řece Mosele

.
Sierck-les-Bains

Krajina

Čeká na vás 400 kilometrů velmi rozmanitých vodních cest v trojúhelníku mezi městy Toul, Trier a Niederviller. Široký tok řek Mosela a Sára, úzké vodní cesty kanálu Canal de la Marne au Rhin a taktéž příjemný Canal de la Sarre vám nabídne mnoho možností pro vaši plavbu. Jednou plujete hornatou krajinou a podruhé zase nekonečnou rovinou. Měnící se charakter měst nabízí velkou rozmanitost. 

 

Rušná města Nancy, Metz nebo Saarbrucken, idylické vinařské vesničky, ale také historicky významné město Schengen. Z historického kraje Lotharingie prošlo proměnlivou historii vévodství Horní Lotrinsko. Dnes toto území tvoří města Luxemburgu, Trier a Koblenz. Staré časy vám připomenou města Nancy, Toul, Metz, Sierck-les-Bains, Trier a mnoho dalších.

 

Nittel
Schengen
Metz

Mosela

Mezi Frouard a Trier se nachází Mosela široká řeka s krátkými kanály, které vedou oblouky vinařskými oblastmi tohoto regionu. Města jako Toul, Pont-á-Mousson, Metz nebo Thionville poskytují kvalitní kotviště, ze kterých můžete objevovat nádherná historická centra měst. Speciálně v Metz byste si měli naplánovat delší zastávku.  Toto svůdné město světel, historického a kulturního dědictví, velkolepých zahrad, slibuje procházky zelení v centru města i kolem hradeb. Město se pyšní jednou z nejvyšších gotických katedrál světa. Thionville vám nabídne opravdu bohatý večerní život. Mnoho mladých lidí najdete v centru každý večer v jedné z mnoha hospůdek, restaurací nebo barech. Široká nabídka butiků a obchodů vás přinutí zdržet se déle.

 

Ve městě Sierck-les-Bains, kde se nachází i naše základna, se řeka Mosela loučí s Francií. Od této chvíle budete mít po pravé straně Německo a po levé straně Lucembursko. To že vás žádné pohraniční kontroly nečekají, vám připomene první kotviště ve městě Schengen. Právě tady byla v roce 1985 podepsána Schengenská smlouva neboli smlouva o postupném rušení kontrol na společných hranicích.

 

Lucemburská část Mosely nabízí kapitánovi a jeho posádce výhled na svoje nádherné zahrady. Města Schwebsingen, Bech-Kleinmacher, Remich, Grevenmacher a Wasserbilling nabízí to nejlepší právě na svých březích. Můžete zakotvit na kterémkoliv místě určeném pro osobní plavidla. Ve městě Schwebsingen je k dispozici plně vybavena marína s kompletní vybaveností.

 

Německou část řeky Mosely tvoří města Konz a Trier. Trier v tuhle chvílí bohužel nemá kotviště, ale do města se dostane autobusem, který jezdí od nejbližší plavební komory.  Ve městě Konz se do řeky Mosela vlévá řeka Saar.

.
Saarburg
Saarbrücken

Řeka Saar a Saar-canal

Proud řeky Saar není moc silný a tak se budete moci těšit z plavby nádhernou krajinou plné lesů a vinic. Nejvýznamnější zástavkou je určitě středověké město Saarburg.   Turistům doporučujeme vyjít až k hradu, kde budete odměněni fantastickým výhledem na řeku Saar. Procházka městem nabízí nečekané překvapení, kdo by čekal opravdu vysoký vodopád uprostřed města?

Další významnou zastávkou je „Saarschleife“ kde řeka vytvořila kaňon s prudkými útesy. Řeka Saar vás povede industriální historií regionu.

Hlavní město Sárska vítá svoje návštěvníky kvalitním a plně vybaveným kotvištěm. Odtud chybí jen pár kroků a vstoupíte do nádherného centra města Saarbrucken. Mezi historické památky města patří kamenný most přes řeku Saar,  gotický kostel St. Arnual, hrad z 18. století Saarbrücker Schloss a stará část města, St. Johanner Markt.

Hned za městem opět překročíte hranice a vítá vás Francie. Kanál „Saarcanal“ začíná plavební komorou „Penichenschleusen“, který pohodlně dostane vaší loď do Alsaska. Řeka Saar vede podél kanálu, který vám nabídne nádherné výhledy na krajinu. Až po Mittersheim fungují plavební komory automaticky, ale pak už vám budou správci plavebních komor vděční za nepatrnou pomoc z vaší strany. Plavbou podél mnoha krásných vesnic a několika jezer se dostanete až ke kanálu Marne-Rhine a odtud je to už kousek do našeho kotviště v Niderviller.

Jednosměrné plavby dle návrhu nebo v.v.: dny délka plavební
komory
NPL Niderviller, Sierck-les-Bains via Nancy 7-10 194 km 32
PLV Sierck-les-Bains, Niderviller via
Saarbrücken
7-10 236 km 40
Zpáteční: dny délka plavební
komory
NPL Sierck-les-Bains, Toul, Nancy 7 225 km 28
NPL Sierck-les-Bains, Thionville, Metz 3-4 104 km 10
PLV Sierck-les-Bains, Schengen, Konz (Trier) 3-4 110 km 16
NPL Niderviller, Saverne 3-4 46 km 26
NPL Niderviller, Strasbourgh 7-10 132 km 70
NPL Niderviller, Nancy 7 164 km 40
NPL Niderviller, Saarbrücken 7-10 198 km 62
Okruhy: dny délka plavební
komory
PLV Mosel (Moselle) Saar tour z/do Sierck-les-Bains 10-14 396 km 72
PLV Mosel (Moselle) Saar tour z/do Niderviller 10-14 430 km 72
NPL = Není potřeba licence k vedení plavidla
PLV = Potřeba licence pro vedení plavidla ve vnitrozemí
        
 
Metz
Haines 1070