Mazury

.
.

Krajina a geografie - úvod

Mazurská jezera s jejich ledovcovou morénovou krajinou a legendární krásou jsme objevili dávno před vstupem Polska do EU a v průběhu tohoto objevování jsme si umínili, že tahle oblast je nezbytnosti pro každou firmu zabývající se lodní plavbou.

 

Teď přišel čas, kdy vám s potěšením můžeme oznámit, že nabízíme program poznávání 3000 jezer.

 

Země tisíce jezer („tří tisíců jezer“ by bylo příhodnější!) je rájem pro lodě. 25 velkých jezer propojených kanály, řekami a zátokami nabízí všechno, co si nadšenec do lodí může přát.  Je tady pro každého něco – plavba, rybaření, pěší turistika, archeologie, sledování ptáků a mnohem více.

 

Nemůžeme dostatečně zdůraznit úchvatnou scenérii a krajinu tohoto regionu. Místní tato jezírka nazývají „nebeské oko“, protože odrážejí ultramarínovou modř oblohy, která se rozlévá v jejich smaragdově zelených vodách. Samotná krajina je mírně zvlněná s několika kopci o nadmořské výšce až 300 metrů. Mazurská města a vesnice jsou charakteristická poklidnými dlážděními ulicemi, které lemují řady stromů. Místní fauna a flóra zahrnuje čápy,  mořské orly a jeřáby, kteří se vznášejí na pozadí zářivých řepkových polí.

 

Pro účely plavby jsme tuto rozlehlé území rozdělili do dvou menších regionů, jezerních oblastí:

.

 

Jezero Śniardwy a jih

Jižní oblast, kam patří i Mikolajki (označované jako mazurské Benátky), je v létě plná lodí a má mimořádně půvabnou promenádu, která byla nedávno zrenovována. Tato oblast je obecně rovinatější s více písčinami, nabízí však i nádhernou noční oblohu bez světelného znečištění.

 

Jezero Śniardwy o rozloze 114 čtverečních kilometrů je téměř stejně velké jako Müritz a po kanálu Wagenauer se dostanete do městeček Pisz či Wierzba. Přes řetězec krásných jezer  tento kanál také vede do oblíbeného prázdninového střediska Ruciane Nida.

 

Jezero Mamry a sever

Severní jezera, včetně jezera Mamry o rozloze 104 čtverečních kilometrů, jsou obklopena smíšenými lesy a úrodnou půdou. Není divu, že si zde pruská šlechta stavěla svá velkolepá sídla.

 

Hlavní atrakcí Gizycka, které je považováno za hlavní město vodních sportů (díky své velikosti a poloze), je zvedací most postavený na konci 19. století. Město má stále na starosti řízení automobilové a lodní dopravy. Ti, kteří chtějí ve výpravě pokračovat, mohou z lodi obdivovat pohled na ostrov kormoránů, navštívit zámek Grafen von Lehndorffa (proslulého svou účastí na pokusu o atentát na Hitlera – za který byl popraven) ve Sztynortu nebo pozorovat surfaře a vodní lyžaře ve Wegorzewu.

Zpáteční dny délka plavební
komory
NPL Piaski, Wierzba, Pisz, Mikołajki,
Ruciane Nida
4-7 80-120 km 0 (4)
NPL Piaski, Śniardwy, Mikołajki, Ryn, Giżycko, Sztynort, Węgorzewo a zpět 7-10 120-180 km 0
NPL Żegluga z Piasek w kierunku południowym
oraz na północ a zpět
10-14 150-220 km 0 (4)
NPL = Není potřeba licence k vedení plavidla
        
 

Mazurská jezera oplývají různými druhy ryb, včetně štiky, sumce, candáta a bělice. Pro rybaření je zapotřebí požádat o místní rybářské povolení.

V celé plavební oblasti se nacházejí pouze dvě zdymadla (obě umístěná na jihu), takže je ideální pro ty, kteří je nemají zdymadla příliš v oblibě.

Všechny naše lode jsou vybaveny elektronickým trezorem.